Je nízku hladinu testosterónu nebezpečné pre vaše zdravie?

Posted on

Je nízku hladinu testosterónu nebezpečné pre vaše zdravie?

Nízku hladinu testosterónu, tiež známy ako “nízka T”, je bežný stav u mužov s pribúdajúcim vekom. hladiny testosterónu prirodzene klesá s vekom. Vo svojich 60 rokov, čo je zhruba 20 percent mužov majú nízku hladinu testosterónu, podľa nadácie urológia Care. U mužov v ich 70s, toto číslo vzrastie na 30 percent. A v čase, keď muži dosiahli svoje 80s, asi polovica z nich mal pokles hladiny testosterónu.

Prečo ľudia potrebujú testosterónu

Testosterón je pohlavný hormón, ktorý je produkovaný v semenníkoch mužských. Ak je muž dieťa vyvíja, tento hormón pomáha formulár pohlavných orgánov. Počas puberty, testosterón zohráva kľúčovú úlohu vo fyzickom vývoji chlapcov do mužov. To robí narásť dlhé vlasy na tvári, buduje svaly, a spôsobí, že hlas prehĺbiť. Neskôr v živote, testosterónu tiež hrá dôležitú úlohu pri sexuálnych funkcií človeka.

Prečo sa hladina testosterónu klesnúť?

Znižovanie hladiny testosterónu sú prirodzenou súčasťou procesu starnutia. Čím starší človek dostane, tým nižšia je jeho hladina testosterónu môže klesnúť. Niektoré príčiny iné ako starnutie môže tiež viesť k nízku hladinu testosterónu. Patrí medzi ne poranenia semenníkov, rovnako ako chemoterapia alebo ožarovanie pre liečbu rakoviny v oblasti genitálií. Iné príčiny zahŕňajú ochorenie hypofýzy, a lieky, ktoré ovplyvňujú tento žľazu, ako sú steroidy.

Ako nízku hladinu testosterónu ovplyvňuje váš sexuálny život

Nízku hladinu testosterónu môže mať skutočné a významné účinky na zdravie, najmä na sexuálny život človeka. Muži s nízkou hladinu testosterónu môže mať problémy s získanie a udržanie erekcie. Tieto erekcie Majú môžu prísť menej často a nie tak silno ako predtým. Túžba Mužská mať sex (libida) tiež znižuje ako testosterón kvapky. Všetky tieto faktory môžu viesť k menej častému sexu. To môže mať skutočný vplyv na partnerské vzťahy.

Ďalšie účinky nízku hladinu testosterónu

Majú nízku hladinu testosterónu nemá vplyv nielen svoj sexuálny apetít a schopnosť mať sex. To môže spôsobiť ďalšie príznaky rovnako. Ak máte nízku T, môžete si všimnúť, niektoré z nasledujúcich príznakov:

  • priberanie na váhe
  • ktoré majú menej energie, než ste boli zvyknutí
  • zvýšená telesného tuku a zníženej svalovej hmoty
  • cítiť sa depresívne
  • ťažké sústredenie

zdravotné problémy

Nedostatok testosterónu môže mať niekedy dlhodobé, závažné účinky na telo. U mužov s veľmi nízkych úrovniach, kosti sa stávajú slabé, čo by mohlo spôsobiť ochorenie nazývané osteoporóza. Osteoporóza robí ľudí oveľa náchylnejšie k zraneniu.

Jedna štúdia v Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism súvisí tiež nízku hladinu testosterónu vyššie riziko úmrtia na srdcové choroby a iných príčin.

Diagnostikovanie nízku Tm

Ak máte príznaky, ako je zníženie sexuálnej túžby alebo montážnych problémov, mali by ste navštíviť lekára. Lekár môže urobiť krvný test, aby pomohol zistiť, či máte nízku hladinu testosterónu. Vzhľadom k tomu, hladina testosterónu môže stúpať a klesať v priebehu dňa, budete musieť mať viac ako jeden test. Lekár môže mať krvný test v dopoludňajších hodinách, čo je, keď sú hladiny testosterónu najvyššie.

Ako pôsobí pre nízku T

Ak vaše úrovne sú nízke, môže byť predpísaná testosterónu substitučná terapia. Väčšina mužov s nízkou hladinu testosterónu trieť testosterónu gél na svojich rúk alebo ramien, podľa nadácie urológia Care. Ďalšou metódou je dostať injekciu do svalu, alebo môžete nosiť náplasť, ktorá pomaly uvoľňuje testosterón do krvi. Existujú tiež pelety, ktoré idú pod kožu. Existujú ústnej náhradnej terapie rovnako, ale tie nie sú vhodné pre výmenu testosterónu. Muži s rakovinou prostaty by nemala brať testosterón, pretože to môže palivo rast rakoviny.

Vedieť, kedy budete potrebovať lekárske ošetrenie

Počas niekoľkých posledných rokoch mnoho farmaceutické firmy začali reklamných produktov určených na liečbu “low T.” V rokoch 2001 a 2011 sa počet mužov nad 40 rokov veku s podávaním testosterónu strojnásobil, podľa výskumu listu zverejnenom v JAMA Internal Medicine . Je dôležité, aby sa nechať vyšetriť, ak máte príznaky nízku hladinu testosterónu tak, že budete dostávať iba liečiť, ak ho naozaj potrebujete.

Gravatar Image
Zahra Thunzira is a Jakarta-based nutritionist and gym instructor. She’s also an adventure travel, fitness, and health writer for several blogs and websites. She earned her Master degree in Public Health from University of Indonesia.