Čo je zdravé telesnej hmotnosti?

Posted on

Čo je zdravé telesnej hmotnosti?

Existuje niečo, čo v blízkosti posadnutosť okolo hmotnosti v dnešnej dobe. Niektoré z nich je poháňaný znepokojujúce novinové titulky, ktoré hovoria, že takmer dve tretiny dospelých trpí nadváhou. Niektoré z nich je bezpochyby výsledkom konštantný prúd obrazov krásnych tiel vidíme každý deň vo všetkých typoch médií.

Zatiaľ to nie je nevyhnutne zlá vec, a to buď. Ak sa dve tretiny z nás trpí nadváhou, môže to bolieť u väčšiny zhodiť pár kíl. Ale rovnako ako všetky obsesiou, môže ísť príliš ďaleko. A pretože  tréner  je všetko o tom montér, zdravšie a šťastnejšie, mysleli sme, že by sme sa zamerať skôr na poukazovať, čo si zdravú váhu vlastne je, takže akonáhle ste tam, môžete sa sústrediť na teší zdravý životný štýl, skôr než potenie číslo na váhach.

Čo je zdravé telesnej hmotnosti?

Existujú tri hlavné spôsoby, ako zistiť, či ste alebo nie ste zdravá váha, ale žiadna z nich nie je dokonalý. To znamená, že ak máte slušné rukoväť na všetky tri, budete mať možnosť si rozumný hovor.

1. BMI

Body mass index (BMI) je dlhodobo zavedená ako go-to voľba pre orgány ochrany verejného zdravia. BMI poskytuje jednoduchý skóre na základe vašej výšky, hmotnosti, veku a pohlavia, ktoré potom vás zaraďuje do jednej z piatich konzol – s podváhou, normálnou váhou, nadváhou, obezitou alebo veľmi obézni.

Existujú nejaké problémy s pomocou BMI ako jediný ukazovateľ, či ste zdravá váha, ale to je nepochybne užitočná merania, takže je dobrým východiskovým bodom pri pohľade zistiť, či vaše vlastné hmotnosť v zdravom rozsahu. Vypravte sa do  zdravej hmotnosti kalkulačka na webových stránkach NHS  a dať svoje údaje, aby si svoje vlastné BMI skóre.

BMI kdekoľvek medzi 18,5 a 25 je považovaný v zdravom rozsahu. Nižšie je 18,5 podváhu, 25 až 30, je obézny, 30 až 40, je obézny a nad 40 je veľmi alebo morbídne obéznych.

Hlavným problémom s BMI je, že neberie do úvahy to, čo je hmotnosť je tvorená – tj tuku alebo svalov – takže si môžete byť klasifikované ako nadváhou, keď v skutočnosti ste svalnatý Adonis. Ak je to tento prípad, však, budete pravdepodobne môcť hádať na to, či ste v slušnej kondícii, bez ohľadu na to, čo hovorí vaše BMI.

2. percento telesného tuku

Aby bolo možné čeliť problému s BMI si môžete tiež zmeria percento telesného tuku, ktorý bude robiť to jasné, či je hmotnosť nesiete je vzhľadom k pokrivené bicepsy či pivné brucho. Percento telesného tuku sa môže merať s strmeňmi alebo inteligentný stupníc doma alebo u oveľa presnejšie (a drahé) meranie, môžete získať röntgenové absorpcie (DEXA) meranie dual-energie.

Ak používate inteligentný váhy byť najmä vedomí toho, že merania môžu značne líšiť v priebehu roka dokonca v priebehu niekoľkých minút, takže je najlepšie, aby sa vždy používať tieto váhy v určitom čase počas dňa, aby rozoznali trendy v telesného tuku v priebehu času skôr než znepokojujúce cez jednorazové obrázku.

To, čo je považované za zdravé percentom telesného tuku sa líši podľa veku a pohlavia, a budete často nájsť rôzne držiaky pre to, čo je považované za normálne v rôznych miestach. NHS nemá pokyny pre percento telesného tuku, čiastočne preto, že je ťažké pre ľudí, aby presne zmerať sami, a to najmä v porovnaní s BMI.

Nižšie uvedená tabuľka vychádza z  americkej Rady o cvičenie . Neberie do úvahy vek (ak ste starší, to je normálne, že vyššie percento z telesného tuku), ale môže byť použitý ako všeobecný návod, aby videli, čo je klasifikované ako zdravý percentom telesného tuku.

  Muži ženy
nevyhnutný 2-5% 10-13%
veľmi chudé 6-13% 14-20%
chudý 14-17% 21-25%
normálne 18-22% 26-31%
nadváha 23-29% 32-39%
obézny 30% alebo viac 40% alebo viac

3. pása k výške pomer

Tam je ďalší jednoduchý spôsob, ako merať, či ste zdravá váha, ktorá bude tiež dať dobrý prehľad o tom, či máte pri sebe príliš veľa tuku. Toto je váš pas a výšky pomer (WHtR). Pokiaľ sa jedná o viac ako 0,5 ste na zvýšené riziko zdravotných problémov.

Zmerať váš WHtR urvat kúsok provázku a použiť ju merať výšku. Potom zložiť reťazec v polovici a zabaliť ju okolo pása na polceste medzi bedrovej kosti a vaše najnižším rebrom (nedýchajte in). Ak je o polovicu reťazec nie je dostatočne dlhá, aby ísť okolo pása, váš pomer je viac ako 0,5 a potrebuje určitú pozornosť.

 

Gravatar Image
Zahra Thunzira is a Jakarta-based nutritionist and gym instructor. She’s also an adventure travel, fitness, and health writer for several blogs and websites. She earned her Master degree in Public Health from University of Indonesia.