מהו משקל בריא?

Posted on

מהו משקל בריא?

יש משהו קרוב אובססיה סביב משקל בימינו. חלק זה הוא מונע על ידי מביך כותרות החדשות שאומרות קרוב לשני שלישים מהמבוגרים סובלים מעודף משקל. חלק זה הוא ללא ספק תוצאה של זרם בלתי פוסק של תמונות של גופות היפה שאנו רואים מדי יום בכל סוגי המדיה.

עם זאת, זה לא בהכרח דבר רע. אם שני שלישים מאיתנו סובלים מעודף משקל, זה לא יכול להזיק עבור רוב להשיל כמה קילוגרמים. אבל כמו כל האובססיות, זה יכול ללכת רחוק מדי. ומאחר  המאמן  הוא העיקר להיות שרברב, בריא ומאושר יותר, חשבנו להתמקד במקום להצביע מה משקל בריא באמת, כך שברגע שאתה שם אתה יכול להתרכז על נהנית אורח חיים בריאים ולא להזיע מספר על הכף.

מהו משקל בריא?

ישנן שלוש דרכים עיקריות כדי לקבוע אם או לא אתה על משקל בריא, אבל אף אחת מהן אינם מושלמים. עם זאת, אם יש לך ידית הגונה על כל השלוש, תוכל לבצע שיחה הגיונית.

1. BMI

מדד מסת גוף (BMI) כבר נקבע עוד go-to האפשרות לגופי בריאות ציבור. BMI מספק ציון פשוט המבוסס על הגובה, המשקל, הגיל והמין שלך, אשר לאחר מכן מסווג אותך באחד מחמישה בסוגריים – תת-משקל, משקל תקין, עודף משקל, השמנה או שמנים מאוד.

ישנן כמה בעיות עם שימוש BMI כאינדיקטור רק אם אתה על משקל בריא, אבל זה ללא ספק מדד שימושי, כך היא נקודת התחלה טובה כאשר מחפשים לראות אם המשקל שלך הוא בטווח הבריא. שימו פעמיכם  מחשבון משקל בריא באתר NHS  ולשים את פרטיך כדי לקבל ציון BMI שלך.

BMI של מקום בין 18.5 ו 25 נחשב בטווח הבריא. להלן 18.5 רזה מדי, 25 עד 30 סובלים מעודף משקל, 30 עד 40 הוא שמן מאד ומעל 40 הוא מאוד או מהשמנת יתר חולנית.

הבעיה העיקרית עם BMI היא שזה לא לשקול מה המשקל מורכב – כלומר שומן או שרירים – כך שאתה יכול להיות מסווג מעודף משקל כאשר למעשה אתה אדוניס ושרירי. אם זה המקרה, אולם, קרוב לוודאי שתהיה מסוגל לנחש בבית אם אתה בכושר סביר ולא משנה מה BMI שלך אומר.

2. אחוזי שומן בגוף

כדי להתמודד עם בעיה זו עם BMI אתה גם יכול למדוד אחוזי השומן בגוף שלך, אשר יבהירו אם המשקל שאתם נושאים נובע שרירים בולטים או כרס בירה. אחוז השומן בגוף ניתן למדוד עם callipers או קשקשים חכמים בבית או עבור מדידה הרבה יותר מדויקת (ויקרה), אתה יכול לקבל מדידת dual-energy X-ray absorptiometry (DEXA).

אם באמצעות סולמות חכמים במיוחד, להיות מודע לכך המדידות יכולות להשתנות בפראות במהלך אפילו רק כמה דקות, כך שעדיף תמיד להשתמש קשקשים אלה בשעה מסוימת של היום כדי לזהות מגמות בשומן הגוף שלך לאורך זמן ולא לדאוג על דמות חד פעמית.

מה נחשב אחוז שומן בגוף בריא משתנה לפי גיל ומין, ואתה לעתים קרובות גם תמצא סוגריים שונים עבור מה שנחשב נורמלי במקומות שונים. ה- NHS אין הנחיות אחוז השומן בגוף, בין השאר משום שקשה לאנשים למדוד את עצמם במדויק, בייחוד בהשוואה BMI.

הטבלה שלהלן באה מן  המועצה האמריקנית לפעילות גופנית . זה לא לוקח בחשבון גיל (אם אתה מבוגר זה נורמלי יש אחוז שומן גוף גבוה), אבל יכול לשמש כמדריך כללי לראות מה מסווג כחומר אחוז שומן בגוף בריא.

  גברים נשים
Essential 2-5% 10-13%
מאוד רזה 6-13% 14-20%
Lean 14-17% 21-25%
נוֹרמָלִי 18-22% 26-31%
משקל עודף 23-29% 32-39%
שמנים 30% או יותר 40% או יותר

3. מותניים-גובה יחס

יש עוד דרך קלה למדוד אם אתה על משקל בריא, כי תהיה גם לתת אינדיקציה טובה אם אתם נושאים יותר מדי שומן. זהו יחס מותניים-הגובה שלך (WHtR). אם זה נגמר 0.5 אתה נמצא בסיכון מוגבר לבעיות בריאותיות.

כדי למדוד WHtR שלך לתפוס חתיכת חוט ולהשתמש בו כדי למדוד את הגובה שלך. ואז לקפל את המחרוזת לחצי לכרוך אותו סביב המותניים באמצע הדרך שלך בין עצם הירך שלך צלע הנמוך ביותר שלך (לא לנשום). אם המחרוזת החצויה הוא לא מספיק זמן כדי ללכת סביב המותנים שלך, היחס שלך הוא מעל 0.5 וזקוק לתשומת לב.

 

Gravatar Image
Zahra Thunzira is a Jakarta-based nutritionist and gym instructor. She’s also an adventure travel, fitness, and health writer for several blogs and websites. She earned her Master degree in Public Health from University of Indonesia.