הוא נמוך טסטוסטרון מסוכן לבריאותכם?

Posted on

הוא נמוך טסטוסטרון מסוכן לבריאותכם?

טסטוסטרון נמוך, הידוע גם בשם “נמוך T,” הוא מצב שכיח בקרב גברים, ככל שהם מתבגרים. רמות טסטוסטרון באופן טבעי ירידה עם הגיל. בשנות ה -60 לחייהם, בערך 20 אחוז מהגברים יש רמות נמוכות של טסטוסטרון, על פי קרן טיפול אורולוגיה. בין גברים בשנות ה -70 לחייהם, שהמספר עולה עד 30 אחוז. וכשמגיע זמן גברים הגיעו ה -80 לחייהם, כמחצית מהם הייתה ירידה ברמות הטסטוסטרון.

למה גברים צריכים טסטוסטרון

טסטוסטרון הוא הורמון מין כי מיוצר באשכים של גבר. כאשר תינוק זכר מפתח, הורמון זה עוזר בצורת אברי מין. במהלך גיל ההתבגרות, טסטוסטרון ממלא תפקיד מפתח בהתפתחות הפיזית של בנים לתוך גברים. זה גורם לשיער לצמוח על פניו, בונה שרירים, וגורם הקול להעמיק. מאוחר יותר בחיים, טסטוסטרון גם ממלא תפקיד חשוב בתוך התפקוד המיני של גבר.

למה רמות טסטוסטרון ניכנס’?

רמות הטסטוסטרון ההקטנה הם חלק טבעי מתהליך ההזדקנות. ככל שגבר זקן מקבל, נמוך רמות הטסטוסטרון שלו עלולות לרדת. כמה גורמים אחרים מאשר ההזדקנות יכולה גם להוביל טסטוסטרון נמוך. אלה כוללים פציעות לאשכים כמו גם כימותרפיה או הקרנות לטיפול בסרטן באזור איברי המין. גורמים אחרים כוללים מחלות של בלוטת יותרת המוח, ותרופות המשפיעות בלוטה זו, כגון סטרואידים.

כמה נמוך טסטוסטרון משפיע על חיי המין שלך

טסטוסטרון נמוך יכול להיות השפעות בריאותיות אמיתיות וחשובות, במיוחד על חיי המין של גבר. גברים עם רמות נמוכות של טסטוסטרון עלולים להתקשות מקבל ושמירה על זקפה. זקפות יש להם עלולות לבוא בתדירות נמוכה ולא פחות חזקה כמו קודם. תשוקתו של גבר לקיים יחסי מין (ליבידו) גם יורדת ככל טיפות טסטוסטרון. כל הגורמים הללו יכולים להוביל מין תכוף פחות. זו יכולה להיות השפעה של ממש על יחסים זוגיים.

השפעות נוספות של טסטוסטרון נמוך

לאחר טסטוסטרון נמוך אינו רק להשפיע על החשק המיני שלך ואת היכולת שלך לקיים יחסי מין. זה יכול לגרום לתסמינים אחרים גם כן. אם יש לך T נמוך, ייתכן שתבחין חלק מהתסמינים הבאים:

  • עלייה במשקל
  • בעל אנרגיה פחות מכפי שנהגת
  • שומן הגוף גדל במסת השרירים
  • מרגיש מדוכא
  • קושי להתרכז

חששות בריאות

חוסר טסטוסטרון יכול לפעמים יש לטווח ארוך, השפעה מרחיקת לכת על הגוף. אצל גברים עם רמות נמוכות מאוד, העצמות יכולות להיות חלשות, דבר עלול לגרום למצב הנקרא אוסטיאופורוזיס. אוסטאופורוזיס גורם לאנשים הרבה יותר מועד לפציעות.

מחקר אחד של Journal of Clinical לאנדוקרינולוגיה ומטבוליזם גם קשור טסטוסטרון נמוכה לסיכון גבוה יותר למוות ממחלת לב וכן גורמים נוספים.

אבחון נמוך T

אם אתם סובלים מתסמינים כגון בעיות זקפו כונן או מין מופחת, אתה צריך לראות רופא. הרופא יכול לעשות בדיקת דם כדי לקבוע אם יש לך רמות נמוכות של טסטוסטרון. בגלל רמות טסטוסטרון יכול לקום וליפול במהלך היום, ייתכן שיהיה עליך יש מספר בחינות. הרופא עשוי לקחת בדיקת הדם בבוקר, וזה כאשר רמות הטסטוסטרון הן גבוהות ביותר.

התחלת טיפול נמוכה T

אם הרמות שלך נמוכות, אתה יכול שתיקבע טיפול בתחליפי טסטוסטרון. רוב הגברים עם רמות נמוכות של טסטוסטרון למרוח ג’ל טסטוסטרון על זרועותיהם או הכתפיים, על פי קרן טיפול אורולוגיה. שיטה נוספת היא לקבל זריקה לתוך שריר, או שאתה יכול ללכת עם טלאי כי לאט משחרר טסטוסטרון לתוך הדם שלך. ישנם גם כדורים שהולכים מתחת לעור. ישנם טיפולי תחליף אוראליים כמו גם, אבל אלה אינם מומלצים תחליפי טסטוסטרון. גברים עם סרטן הערמונית לא צריכים לקחת טסטוסטרון כי זה יכול לקדם צמיחת הסרטן.

לדעת מתי אתה צריך טיפול

במהלך השנים האחרונות, חברות תרופות רבות החלו מוצרי פרסום שנועדו לטפל “ט נמוך” בין 2001 ו 2011, מספר הגברים מעל גיל 40 באמצעות טיפול בטסטוסטרון שולש, על פי מכתב מחקר שפורסם בכתב העת JAMA Internal Medicine . חשוב להיבדק אם יש לך סימפטומים של טסטוסטרון נמוך, כך שאתה רק ולקבל טיפול, אם אתה באמת צריך את זה.

Gravatar Image
Zahra Thunzira is a Jakarta-based nutritionist and gym instructor. She’s also an adventure travel, fitness, and health writer for several blogs and websites. She earned her Master degree in Public Health from University of Indonesia.